Tezinizi yazarken enstitümüzün Tez Yazım Süreci sayfasında yer alan Word ya da Latex tez şablonlarından herhangi birisini kullanımanız gerekmektedir. Bu şablonlar kullanılmadan hazırlanan tezlerde oluşabilecek hatalardan enstitümüz sorumlu değildir.
Hayır. Tez şablonlarının nasıl kullanılacağı konusunda tüm bilgiler tez şablonları ile birlikte indireceğiniz dosyalar içerisinde mevcuttur. Tezinizi yazarken bu bilgileri göz önüne alarak hareket ettiğiniz taktirde herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmanız mümkün değildir. Lütfen, bu konuda ısrarcı olmayınız.
Web sayfamızda yer alan .docx formatındaki tez şablonunun sorunsuuz bir şekilde çalışabilemesi için öncelikle şablon ile birlikte indirdiğiniz klasör içerisinde yer alan readme dosyasında belirtilen adımları sırasıyla uygulamalısınız. Daha sonrasında ise, tez şablonu içerisinde yer alan tüm uyarıları harfiyen yerine getirmelisiniz. Bu işlemleri yaptığınız halde sorun yaşamaya devam ediyorsanız, web sayfamızda yer alan İletişim Formu'nu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Hayır. Tez taslakları yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere Tez Jüri Atama Formu'nuzla birlikte enstitümüze ulaştığında kontrol edilir. Bu kontrol esnasında tez taslağınız üzerinde görülen hatalara yönelik bir takım uyarılar yapılır. Tez taslağınızı, bu uyarılar ile birlikte Tez Kontrol Formu'nda yer alan bilgileri de göz önüne alarak güncellemeniz gerekmektedir.

Latex şablonu default olarak beş jüri üyelidir. Üç jüri üyesine dönüştürmek için;

1. thesis.text doyasında \documentclass komut satırını aşağıdaki gibi değiştirin;

\documentclass[chaparabic,ceng,ms,12pt,oneandhalf,threejury]{metu}

2. Dört ve beşinci jüri üyelerinin bilgilerinin yer aldığı komut satırının başına % işareti ekleyerek komut satırını açıklama satırına dönüştürün.

Beş Jüri üyesine dönüştürmek için;

1. thesis.text doyasında \documentclass komut satırını aşağıdaki gibi değiştirin;

\documentclass[chaparabic,ceng,ms,12pt,oneandhalf,fivejury]{metu}

2. Dört ve beşinci jüri üyelerinin bilgilerinin yer aldığı komut satırının aktif olduğundan emin olun.

Usepackage satırları sonrasına \renewcommand\theequation{\thechapter.\arabic{equation}} eklemelisiniz.
Ortak danışman bilgisinin yer aldığı komut satırının başına % işareti ekleyerek komut satırını açıklama satırına dönüştürün.
metu.cls dosyasında Datelabel kısmına jüri tarihinizi yazmalısınız (örn: \@datelabel: \@26.03.2020).

Son Güncelleme:
08/06/2022 - 10:22